لوله های جانبی هواکش
ورود به سایت все шаблоны для dle на сайте newtemplates.ru скачать
امروز: چهارشنبه، 1 اسفند 1397
 

لوله های جانبی هواکش

  • تاریخ: 27.11.1390, 15:09,
  • موضوع: فاضلاب
  • 7 310
  • 2
    • 0
لوله های قایم فاضلاب
لوله فاضلاب لوله ای است که پساب های مرتبط با لوله های جانبی فاضلاب به ان وارد میشود. هر لوله قایم نهایتا به یک لوله اصلی تخلیه کننده که افقی بوده و به طور معمول در پایینترین سطح بنا قرار دارد وارد میشود.اتصال لوله قایم فاضلاب با لوله اصلی تخلیه باید با بزرگترین شعاع ممکن صورت گیرد و در هیچ شرایطی این شعاع نباید از 200میلیمتر کمتر باشد.

لوله های جانبی هواکش
لوله های جانبی هواکش لوله هایی هستند که وظیفه جلوگیری از نوسان فشار در داخل سیستم فاضلاب و حفظ اب بند سیفونها را برعهده دارند.این لوله ها ی جانبی فضلاب را به لوله قایم فاضلاب و یا لوله قایم هواکش متصل میکنند.
در نظر گرفتن لوله جانبی هواکش بستگی به شرایط طرح دارد مثلا در مواردی از جمله در هتل ها و یا بیمارستانها که براساس خصوصیات کاربردی تعدادی سرویس بهداشتی در محوطه محدود یک اطاق نسب میشود . در این موارد اگر طول لوله های جانبی فاضلاب از حد معینی تجاوز نماید امکان ازبین رفتن حالت اب بند رفتن سیفونها ورود هوای فاضلاب به درون اطاق وجود خواهد داشت .


سطوح داخلی لوله و اتصلات پوش فیت پلی ران به دلیل فن اوری پیشرفته تولید و ماهیت مواد اولیه فوق العاده صاف و فاقد هر گونه گرایش به چسبندگی است.
لذا با توجه به کارایی بیشترانها در انتقال فاضلاب میتوان در مقایسه با انواع دیگر به هنگام طراحی سایزهای کوچکتری را انتخاب نمود مثلا سایز 50میلیمتری به جای 63میلیمتری

لوله قایم هواکش
در ساختمان های چند طبقه به دلیل بیشتر بودن تعداد واحدها تجهیزات و سرویسهای بهداشتی اغلب این امکان وجود دارد که جریانی بیش از حد پیش بینی شده به لوله قایم فاضلاب تحمیل شود.در اینصورت در اثر افت درون سیستم احتمال نشت اب از بین رفتن حالت اب بند سیفونها و ورود هوای الوده به درون ساختمان وجود خواهد داشت .به منظور رفع این مشکل سیستم باید به یک لوله قایم هواکش بتوانند به ان ارتباط داده شوند.
ر ساختمان های تا 10طبقه قطر لوله قایم هواکش حداقل 50_40 میلیمتر و در ساختمان های بلندتر حداقل 70_50 میلیمتر قابل توصیه است.

لوله قایم هواکش در حد پایینی به پایه لوله قایم فاضلاب یعنی قسمت زیر پایینترین شاخه ورودی متصل شده و بخش فوقانی لوله قایم فاضلاب در بالای اخرین شاخه ورودی وصل شده و یا به طور مستقل ادامه یافته و به فضای باز منتهی شود.
اگرامکان ورود و یا افتادن اجسام خارجی به داخل لوله وجود دارد توصیه میشود که حد فوقانی لوله های تهویه توسط شبکه های توری پوشانیده شود باید دقت نمود که هیچگونه مانعی در برابر جریان هوا به وجود نیاید.
دریچه تنظیم فشار
در بعضی از کشورها بخش فوقانی لوله های هواکش را به جای انکه به پشت بام هدایت کنند در داخل ساختمان نگهداشته و برای جلوگیری از نوسان فشار درون سیستم انتهای انرا به یک دریچه تنظیم فشار مجهز میسازند.
دریچه های تنظیم فشار دارای یک دیافراگم هستند و به محض افت فشار در درون سیستم باز شده و ورود هوا به سیستم را میسر میکند و به عبارتی دیگر این دریچه ها مانند شیر یک طرفه عمل میکنند .دسترسی اسان به منظور انجام تعمیرات احتمالی از نکاتی است که در استفاده از انها باید در نظر گرفته شود.
ایزولاسیون بهتر ویک پارچه و در نتیجه کاهش قابل توجه امکان نشت اب از بام نبود لوله های اضافی و اشغال بیهوده فضا در سطح بام و سهولت تردد کاهش احتمالی افتادن اجسام خارجی به درون سیستم از محاسن استفاده از دریچه های تنظیم فشار میباشد.

ضوابط واصول طراحی سیستم فاضلاب
مهمترین نکته در طراحی اساسی هر سیستم فاضلاب اگاه بودن از میانگین حجم پسابی است که طریق هر یک از لوازم و یا سرویس های بهداشتی به درون مجاری وارد میشود .برای سهولت در محاسبات میانگین کم ترین میزان دبی را که به دستشویی تعلق داشته و حدودا 25%لیتر بر ثانیه است به عنوان انتخاب کرده و بقیه تجهیزات و سرویسهای بهداشتی را با ان مقایسه مینمایند .برای مثال تعداد واحد دبی و میزان جریان برای لوازم و سرویس های بهداشتی متعارف در جدول زیر اورده شده است
میزان جریان نوع وسیله با سرویس بهداشتی تعداد واحد دبی
25% دستشویی 1
5% سینک 2
5% بیده 2
5% زیردوشی 2
1 وان 4
1 سینک دارای خردکن ضایعات 4
1 ماشین ظرفشویی 4
1 ماشین لباسشوییتا6کیلوگرم 4
1 سینک دو کاسه ای 4
1 کفشور 4
1.5 ماشین لباسشویی12_12کیلوگرمی 6
1.5 ماشین ظرفشویی صنعتی 6
1.5 سینک های بزرگ (هتلها رستورانها) 6
2.5 توالت فرنگیو ایرانی 10


علاوه بر فاکتور <<واحد دبی>>عوامل دیگری مانند تهویه انبساط ناشی از حرارت و مهار نمودن اصولی اجزاء سیستم هر یک به نوبه خود دارای اهمیت بسیار زیادی میباشند .
حرکت پساب در درون مجاری سیستم فاضلاب حرکتی است آزاد و تابع نیرویثقل لذا باید طراحی به گونه ای انجام شود که در هیچ شرایطی بخشی از لوله ها و اتصلات به طور کامل از فاضلاب پر نشود زیرا در ان حالت جریان از ازاد به تحت فشار تبدیل شده و در بخشی دیگر از سیستم فشار منفی به وجود می اید . در هر صورت فشار به وجود امده معمولا بیش از 2.5 میلی بار یا به عبارتی تقریبا نصف عمق اب بند متداول در سیفون ها میباشد.
انتخاب قطر لوله ها
لوله های جانبی
به طور مستقیم در انتخاب قطر همه لوله های به کار رفته در سیستم فاضلاب دخالت دارد.بر این اساس با استفاده از جداول 3و4 میتوان مناسب ترین قطر را برای لوله های جانبی فاضلاب و هواکش مستقل و یا بدون هواکش مستقل و یا بدون هواکش و یا بدون هواکش مستقل انتخاب نمود.


راهنمای انتخاب قطر لوله های جانبی با توجه به تعداد و میزان جریان در سیستم های فاقد هواکش مستقل

قطر لوله جانبی میزان جریان حداکثرواحد دبی مجاز
40 25% 1
50 5% 2
70 1.5 6
100 2.5 10

راهنمای انتخاب قطر لوله های تهویه در سیستم های دارای هواکش مستقل
قطر لوله هواکش قطر لوله جانبی میزان جریان حداکثر واحد دبی مجاز
32 40 25% 1
40 50 5% 2
50 70 1.5 6
70_50 100 2.5 10

لوله های جانبی که فقط به یک وسیلهیا سرویس بهداشتی وصل میشوند باید حدهقل دارای قطری معادل قطر سیفون باشند اما در شرایطی که به چندین سرویس باشند اما در شرایطی که به چندین سریس مرتبط بوده و در عین حال فاقد هواکش باشند باید با معیارمطابقت کنند.
قطر طول و شیب لوله های جانبی
شیب میلیمتر بر متر حداکثرطول لوله حداقل قطر لوله نام سرویس بهداشتی
19_18 3 40 ظرفشویی
19_18 4 50 ظرفشویی
19_18 3 40 وان
19_18 4 50 وان
22_18 1.7 32 دستشویی
44_18 3 40 دستشویی
حداقل18 6 100_70 توالت
44_18 3 40 بیده

*طول 6متر مربوط به مواقعی است که لوله جانبی فقط به یک توالت وصل شود .این طول حداکثر تا15 نمتر و اتصال 8 دستگاه توالت قابل افزایش است.
به نکات زیر توجه فرمایید
میتوان حداکثر معدل 8 دستگاه توالت را به یک لوله جانبی فاضلاب وصل نمود چنانچه قطر لوله حداقل100میلیمترو طولش کمتر از15متر باشد بهترین شیب در این وضعیت 90_9 میلیمتربه ازاءهر متراست.

هنگامیکه به یک لوله جانبی معادل 4 سرویس دستشویی متصل باشد حداقل قطر مجاز 50میلیمتر میباشد وطول مناسب در چنین شرایطی حداکثر 4متر و شیب 44_18میلیمتر در هر متر خواهد بود.

انشعابات هم قطر وارد به لوله های جانبی باید با قوسی که حداقل شعلع ان 25 میلیمتر باشد و یا تحت زاویه 45 درجه صورت گیرد.

چنانچه قطر لوله جانبی 70میلیمتر بوده و به یک لوله قایم هم قطر متصل شود شعاع قوس محل وصل باید حداقل 50میلی متر و یا زاویه ان 45درجه باشد
لوله های قایم
انتخاب قطر لوله های فاضلاب هم تابع مجموع واحدهای دبی مرتبط با تمامی لوله های جانبی فاضلاب است.
قطر لوله قایم باید در تمام مسیر یکسان باشد . نقش لوله های قایم جمع اوری کلیه جریانهای مربوط به همه لوله های جانبی فاضلاب است که در اصطلاح به ان دبی کل میگویند.
یا در نظر داشتن این واقعیت که تمامی تجهیزات وسرویس های بهداشتی موجود در کلیه واحدهای مسکونی یک مجتمع یا ساختمان هرگز به طور هم زمان به کار گرفته نمیشود میتوان عملا قطر لوله های قایم را کمتر از انچه که دبی کل ایجاب میکند انتخاب نمود . بر این اساس با استفاده از فرمول زیر که مبنای تجربی و اماری دارد میتوان دبی واقعی پروژه
ارسال یک نظر
باتشکر از اطلاعات جالبی که در سایت قرار داده اید.
باسلام
مطالب بسیار آموزنده و مفید بود.
کانال تلگرام
آمار
آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز :
107
بازدید دیروز :
19 [-81.19 %]
بازدید هفته :
227
بازدید ماهانه :
107
بازدید سالانه :
43140
بازدید کل :
1016894
بیشترین بازدید :
2575 نفر در 1395.03.10
  • (شمارنده)
شبکه اجتماعی
  • توییتر
  • فیسبوک
  • گوگل