سیستم‌هاى آبیارى پمپ » تاسیسات مکانیکی و برق برج باغ
ورود به سایت все шаблоны для dle на сайте newtemplates.ru скачать
امروز: سه شنبه، 3 اردیبهشت 1398
 

سیستم‌هاى آبیارى پمپ

  • تاریخ: 02.10.1390, 07:47,
  • موضوع: پمپ ها
  • 2 762
  • 0
    • 0
تاسیسات صفادشت
در سیستم‌هاى آبیارى پمپ را طورى انتخاب مى‌کنیم که با توجه به شرایط‌کارى از نظر دبى و فشار بالاترین راندمان را داشته باشد. بنابراین اولین قدم این است که براى طراح مشخص شود چه مقدار دبى و با چه فشارى مورد نیاز است. در واقع مى‌بایست اول رابطه دبى و بار کل سیستم را تعیین نمود. بار کل سیستم به دو جزء تقسیم مى‌شود که عبارتند از:

- بار ثابت
- بار متغیر
-
بار ثابت سیستم ربطى به مقدار دبى نداشته و عبارت است از اختلاف سطح استاتیکى آب و نقطه‌اى که آب از لوله خارج مى‌شود. اگر به شکل (مقادیر بارهاى اصطکاک، فشار و ارتفاع در پمپ سانتریفوژ. بار کل دینامیکى عبارت است از: مجموع بار ثابت و بار متغیر) توجه کنید به‌عنوان مثال بار ثابت (hfix) برابر است با:

(معادله ۹):hfix = hzs + hzd

که در آن:

hfix = بار ثابت سیستم (متر،m)
hzs = بار استاتیکى در قسمت مکش پمپ (متر، m)
hzd = بار استاتیکى درقسمت آبده پمپ (متر، m)

بار متغیر سیستم تابع مقدار دبى است و عبارت است از افت سطح آب - اگر منبع آب چاه باشد - افت اصطکاک در لوله و اتصالات، فشار در محل خروجى صفر در نظر گرفته مى‌شود. در سیستم‌هاى آبیارى بارانى فشار آب ثابت نیست. در این حالت فشار در نقطه خروجى متغیر است زیرا نازل‌هاى آبپاش یک روزنه بوده و دبى خروجى از آن تابعى از فشار در نازل است. بار متغیر سیستم (hvar) عبارت است از:

(معادله ۱۰): hvar = Swell + hf + hp + v2 / (2g)

که در آن:
hvar = بار متغیر سیستم، m
Swell = افت سطح آب در چاه، m
hf = افت اصطکاک در لوله اصلى و اتصالات آن، m
hp = بار فشار در بحرانى‌ترین نقطه سیستم توزیع، m
V= سرعت در بحرانى‌ترین نقطه سیستم، m/s
g= شتاب ثقل زمین، m/s2

مجموع بار ثابت و بار متغیر سیستم را بار کل دینامیکى TDH نامند:
(معادله ۱۰):TDH =hfix + hvar
مقادیر بارهاى اصطکاک، فشار و ارتفاع در پمپ سانتریفوژ. بار کل دینامیکى عبارت است از: مجموع بار ثابت و بار متغیر.

کاربرد منحنى هاى عملکرد در انتخاب پمپ

----------------------
تاسیسات صفادشت----------------------------------------------------------

منحنى خصوصیات پمپ حاوى اطلاعاتى است که از نظر مهندسان طراح مفید مى‌باشد چون کارخانه‌هاى سازنده انواع پمپ‌ها را با خصوصیات مختلف به بازار عرضه مى‌کنند. با اطلاع از خصوصیات پمپ‌ها و منحنى‌هاى عملکرد سیستم باید قادر باشیم پمپ را که متناسب با طرح آبیارى باشد از بین انواع پمپ‌هاى موجود در بازار انتخاب کنیم.

محاسبه سرعت مخصوص پمپ اولین راهنماى ما در انتخاب پمپ است. مثلاً بدست آوردن سرعت مخصوص و تعیین تقریبى نوع پمپ متوجه مى‌شویم که پمپ‌هاى پروانه‌اى مقدار زیادى آب را جابه‌جا مى‌کنند ولى ظرفیت تولید فشار (بار) در آنها اندک است. بنابراین در هر سیستمى با فشار متوسط یا زیاد مى‌بایست از پمپ‌هاى توربینى یا سانتریفوژ استفاده کرد.

یک پمپ توربینى یک طبقه مى‌تواند مقدار متوسطى از جریان را با فشارى نسبتاً متوسط جابه‌جا نماید. اگر به‌جاى یک پمپ توربینى چندین پمپ توربینى را به طور سرى پشت سرهم قرار دهیم مى‌تواند همان مقدار جریان را با فشار زیاد حرکت دهد. بدین وسیله مشکل فشار در پمپ‌هاى توربینى حل مى‌شود. پمپ‌هاى توربینى مستقیماً در داخل چاه یا منبع آب قرار مى‌گیرند و از این نظر که به دلیل قطر کوچکى که دارند تمام طبقات پمپ در داخل لوله جایگزارى مى‌شود کاربرد آنها بسیار ساده است. موتور از طریق یک شافت عمودى به پمپ متصل است و یا اینکه توسط موتورهاى الکتریکى شناور نیروى مورد نیاز پمپ تأمین مى‌شود. بدین‌ترتیب در پمپ‌هاى توربینى که براى استخراج آب از چاه‌ها زیاد مورد استفاده دارد موتور در سطح زمین نصب مى‌شود و پمپ در داخل لوله و دورن چاه در زیر سطح آب نصب است.

پمپ‌هاى سانتریفوژ فشار زیادى تولید مى‌کنند ولى آب‌دهى آنها نسبت به پمپ‌هاى توربینى کمتر است. براى رفع این مشکل تعددى پمپ سانتریفوژ به‌صورت موازى پهلوى هم قرار داده مى‌شوند تا کمبود دبى را جبران نمایند. مشکلى که در پمپ‌هاى سانتریفوژ وجود دارد و نمى‌توان آن را به‌نحوى جبران نمود این است که به‌دلیل بزرگ بودن حجم پمپ امکان نصب آنها در داخل چاه‌هاى معمولى نیست. علاوه بر این هر پمپ سانتریفوژ نیاز به یک NPSHr دارد که این خود توان مکش را در آنها کاهش مى‌دهد به‌طورى که حداکثر فاصله محل نصب پمپ تا سطح آب را به حدود ۵/۴ متر محدود مى‌سازد.
ارسال یک نظر
کانال تلگرام
آمار
آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز :
76
بازدید دیروز :
46 [-31.34 %]
بازدید هفته :
122
بازدید ماهانه :
189
بازدید سالانه :
2311
بازدید کل :
1022066
بیشترین بازدید :
2575 نفر در 1395.03.10
  • (شمارنده)
شبکه اجتماعی
  • توییتر
  • فیسبوک
  • گوگل